Riešenia sa týkajú nasledujúcich ulíc a námestí: Námestie SNP, Kamenné námestie, časť Dunajskej ulice, Špitálskej ulice, Rajskej ulice, Klobučníckej ulice, Treskoňovej ulice, Hurbanovho námestia a Župného námestia.
Projekt “Živé námestie” iniciovali Aliancia Stará Tržnica (AST) a Inštitút SGI v spolupráci s architektonickým štúdiom 2021 a Laboratóriom architektúry krajiny a za participácie Hlavného mesta SR Bratislavy. Konzultácie poskytli aj ďalší stakeholderi, odborníci, obyvatelia a návštevníci mesta.
Projekt Živé námestie predstavuje v prvom rade množstvo zozbieraných, ako aj nanovo vypracovaných dát týkajúcich sa Kamenného námestia a Námestia SNP. Tieto slúžia ako východiská pre architektonickú súťaž, ktorej výsledkom má byť dlhodobá stratégia premeny námestí na funkčný a prístupný mestský priestor. Súčasťou projektu sú aj tzv. rýchle zlepšenia. Tie taktiež vychádzajú zo zozbieraných dát a predstavujú súbor zmien, ktoré sú realizovateľné v pomerne krátkom čase a s obmedzeným rozpočtom, no zároveň majú potenciál výrazne spríjemniť zážitok z verejného priestoru.
3 výrazné momenty
v 20. storočí
1. Moderna
V 30. rokoch mesto zažilo obdobie rozvoja, a len v okolí Námestia SNP boli postavené 4 nové budovy: Mestská sporiteľňa (budova dnešnej Slovenskej sporiteľne na rohu Štúrovej a Dunajskej), Družstevné domy (oproti budove Starej tržnice), Brouk a Babka (budova „starého“ obchodného domu Dunaj) a Manderlov dom („Manderlák“). Hoci ide o výškové budovy, ich výstavba zásadne nezmenila fungovanie námestia. Stará tržnica fungovala ďalej a rovnako pokračoval aj stánkový predaj, a to nielen pred budovou tržnice, ale aj pri fontáne Karolíny Augusty a pred kostolom Reformovanej Cirkvi.
2. Totalita
V roku 1949 došlo k významnému kroku – osadeniu Stalinovej sochy. To znamenalo koniec fontány Karolíny Augusty, ktorá na mieste stála od roku 1828, a takisto koniec verejného a zhromažďovacieho priestoru. Rovnako veľkým zásahom do priestoru bolo vytvorenie pamätníka hrdinov SNP (1974). Tvar pamätníka mal okrem iného za cieľ zabrániť zhromažďovaniu ľudí na námestí (podobne tomu bolo aj na dnešnom Námestí slobody).
3. Výstavba Prioru
Obchodný dom Prior sa staval v rokoch 1964-1968. Tento objekt definitívne zmenil tvar Kamenného námestia aj jeho okolia. Samotné Kamenné námestie bolo predtým maličkým námestím oproti vyústeniu Kolárskej ulice, výstavba Prioru ho ale zásadne rozšírila.
Z čoho sme vychádzali –
východisková situácia
Pri tvorbe projektu sme v prvom kroku (2016) pozbierali a analyzovali v minulosti navrhované projekty, najrôznejšie plány za posledných päťdesiat rokov, historické fotografie a pod. Mnohé ďalšie podklady predstavujú originálne diela a výstupy vytvorené vo vlastnej réžii alebo na objednávku.
Následne sme zmapovali súčasný stav námestia
- statickú dopravu
- dopravné značenie
- stromy a kríky
- reklamné plochy
- odpadkové koše
- cyklostojany
- verejné osvetlenie
- kvetináče
- stĺpiky
Napokon sme vytvorili
- dátovú mapu
- 3D model námestia
- pocitovú mapu
- právnu analýzu
- dendrologický prieskum 172 stromov
Zároveň sme začali proces zberu názorov
a návrhov od expertov aj širokej verejnosti,
no najmä obyvateľov. V rámci neho sme:
138 pracovných stretnutí
Absolvovali sme 138 pracovných stretnutí v rámci realizačného tímu, so stakeholdermi aj expertmi.
1087
respondentov
Vytvorili sme dotazník pre verejnosť, ktorý vyplnilo 1087 respondentov.
Fokusové
skupiny
Organizovali sme náučné vychádzky a tzv. fokusové skupiny v staromestskom Seniorcentre, v rodinnom centre Prešporkovo a so skupinami zrakovo postihnutých a imobilných osôb.
WhatCity?
Zbierali sme dáta na tému bezpečnosti prostredníctvom workshopu WhatCity?
407
podnetov
Zmapovali sme 407 podnetov, ktoré za 7 rokov pribudli na portáli Odkaz pre starostu.
www.odkazprestarostu.sk
Vieš
čo vidíš?
Prostredníctvom portálu viescovidis.sk sme s pomocou miestnych dokumentovali spomienky, ktoré sa im viažu na konkrétne miesta v rámci námestí.
viescovidis.sk
Pocitová mapa
Zozbierali sme 269 podnetov o príjemných a nepríjemných miestach, ktoré nám ľudia pomocou kariet vyznačili na mape v Starej tržnici.
Pozrite si navrhované rýchle zlepšenia
1 - Námestie SNP – Námestie SNP je hodnotným územím v centre mesta, preto sme presvedčení, že peší pohyb a možnosť pobytu v jeho ťažiskových častiach by mali byť priorizované. Navrhujeme také zmeny v dopravnom riešení, ktoré tento pohyb umožnia, urobia ho plynulejším a zvýšia prehľadnosť oblasti. Zamerali sme sa najmä na miesto, kde to prinesie najväčší benefit, a tým je pokračovanie Poštovej ulice. V okolí pamätníku SNP zároveň navrhujeme úpravy zelene a doplnenie osvetlenia, ktoré zvýši prehľadnosť, a tým zlepší bezpečnosť a čistotu oblasti.
Analýzy na stiahnutie
Za posledné roky sme nazbierali stovky podnetov a vytvorili mnohé návrhy na zlepšenie spomínanej oblasti. Táto stránka je len úvodom k nim, ako aj zbežným zhrnutím zmien, ktoré navrhujeme. Ak si dokumenty chcete prezrieť a naštudovať hlbšie, stiahnite si ich tu.
Financovanie
Projekt Živé námestie je spoločným výstupom projektu Shared Cities: Creative Momentum, spolufinancovaného z programu Európskej únie Kreatívna Európa, a Národného projektu Úradu splnomocnenca vlády Slovenskej republiky pre rozvoj občianskej spoločnosti: Podpora partnerstva a dialógu v oblasti participatívnej tvorby verejných politík, operačný program Efektívna verejná správa, podporeného z Európskeho sociálneho fondu. Niektoré výstupy projektu Živé námestie boli spolufinancované z Fondu na podporu umenia.